RUSZTOWANIA - MATERIAŁY

materiały na rusztowania

1. Stal

Do produkcji naszych słupków wybraliśmy niezwykle mocny materiał, jakim jest stal. Słupki stalowe charakteryzują się lepszą trwałością i wytrzymałością, a przy tym są znacznie lżejsze niż często jeszcze stosowane słupki drewniane i betonowe. Oznacza to niższe koszty transportu oraz znacznie łatwiejszy i szybszy montaż, co ma kluczowe znaczenie w przypadku realizacji dużych projektów. Stal jest przy tym materiałem bardzo plastycznym, który można stosunkowo łatwo kształtować, aby uzyskać odpowiedni profil słupków, zwiększyć ich parametry wytrzymałościowe i wyposażyć w funkcjonalne i trwałe zaczepy do drutów i odciągów.

Do produkcji naszych słupków używamy głównie typowych stali do profilowania na zimo, tj. gatunku DX51D. Z racji na

szerokość norm w tym gatunku, do produkcji przeznaczamy stale o parametrach spełniających nasze wymogi tj. przy min. granicy plastyczności 250 N/mm2.

Na specjalne życzenie możemy użyć stali konstrukcyjnych S250GD lub S350GD.

Miło nam poinformować, że w zakresie dostaw stali współpracujemy z wiodącymi firmami w Polsce i na świecie. Firma Interstal SA z Bytomia jest naszym głównym dostawcą w zakresie stali ocynkowanej. Na nasze produkty stosujemy głównie stal wytworzoną w hutach ArcelorMittal, światowego potentata na rynku produkcji stali.

stal Rolki blach stalowych przed pocięciem na arkusze bądź taśmy.

2. Galwanizacja

W celu zabezpieczenia przed korozją stal pokrywana jest cienkimi powłokami cynku lub jego kombinacji z innymi składnikami. Płaty cienkich blach stalowych cynkowane są ogniowo w procesie galwanizacji ciągłej, zwanym procesem Sendzimira (twórcą tej metody był polski inżynier i wynalazca Tadeusz Sendzimir). Olbrzymie rolki o wadze ok. kilkunastu ton i średnicy ponad 1000mm cięte są następnie na taśmy o mniejszej szerokości, odpowiedniej do wykonania profili.

Możliwe jest też wykonanie profili z tzw. blachy czarnej, a następne ocynkowanie już gotowych elementów. Zaletą tej

metody są zazwyczaj grubsze powłoki cynkowe i pokrycie cynkiem także części taśmy, która podlega cięciom. Wadą jest znacznie wyższa cena i zazwyczaj zastosowanie tylko zwykłych powłok cynkowych.

Naszym klientom polecamy blachy ocynkowane z zastosowaniem procesu Sendzimira, szczególnie z w wersji z powłokami ulepszonymi. Daje to najlepszy stosunek trwałość/cena.

rolka stali12 tonowa rolka w gatunku DX51D+ZM250, z jakiej wykonujemy słupki VITICULTURA™

3. Powłoki standardowe i ulepszone

Jako standard w naszych rozwiązaniach stosujemy powłokę z cynku o grubości 20µm, oznaczaną Z275 (czyli 275 gr/m2 zastosowanego cynku na powierzchnię stali). Jest to typowe rozwiązanie stosowane w większości słupków do winnic. W warunkach zewnętrznych obserwuje się coroczne zanikanie części powłoki cynkowej. Ilość tego ubytku jest silnie zależna od atmosfery w jakiej się znajduje ocynkowana stal. W przypadku słupków do winnic (pomijając bardziej ryzykowne lokalizacje nadmorskie) większość plantacji położona jest w terenach wiejskich, w warunkach stosunkowo czystej atmosfery w porównaniu do terenów miejskich czy przemysłowych, dlatego też żywotność takiej powłoki można ocenić w tych warunkach na minimum kilkanaście lat. Dodatkowo biorąc pod uwagę żywotność samej stali, w sumie trwałość całego słupka można ocenić na ok. 25 lat, co równa się okresowi użytkowania krzewów winorośli w obecnie sadzonych winnic. Trwałość słupków można proporcjonalnie zwiększyć stosując powłoki o większej grubości, np. Z450 (powłoka grubsza o ok. 66%).

Klientom, którzy zamierzają użytkować swoją winnicę przed dłuższy okres, polecamy słupki z powłokami ulepszonymi, które odznaczają się większą trwałością:

- Galfan (oznaczenie ZA), będący połączeniem 95% cynku i 5% aluminium , o trwałości ok. 2-4 razy lepszej niż powłoka Z o tej samej grubości,

- Alucynk (oznaczenie AZ), będący połączeniem 55% aluminium, 43,4% cynku i 1,6% silikonu o trwałości do 5 razy lepszej niż powłoka Z,

- Magnelis (oznaczenie ZM), będący unikanym połączeniem aluminium, cynku i 3% dodatku magnezu, który jest głównym

składnikiem odpowiadającym za spowolnienie procesu korozji. Trwałość powłok z Magnelisu, wielokrotnie przekracza trwałości zwykłych powłok cynkowych, nawet do 10-ciu razy. Oznacza to, iż jest to materiał, który oferuje produkty o znacznie dłużej żywotności niż nawet najgrubszy ocynk dostępny w metodzie zanurzania gotowych elementów, a przy tym jest znacznie tańszy.

Firma Viti Cultura jako jedna z pierwszych trzech firm na rynku europejskim zastosowała powłoki Magnelis przy produkcji słupków do winnic.

Tabela możliwych powłok


Zwykły ocynk

Galfan

Alucynk

Magnelis *)

Oznaczenie powłoki

Z275

ZA255

AZ150

ZM250

Grubość

20 µm

19,5 µm

20 µm

20 µm

*) Materiał rekomendowany przez firmę Viti Cultura dla profesjonalnych zastosowań.

Uwaga. Z racji na długi cykl produkcyjny stali sięgający nawet jednego kwartału, wszelkie powłoki ulepszone są dostępne tylko na wcześniejsze zamówienia.

krzak winorośli